RSS

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)



Nama Kelas                        :  TP Taman Indah
Umur                                    :  8 Kanak-kanak (4+), 12 Kanak-kanak (5+)
Tarikh                                  :  02/09/2013
Masa                                   :  11.10 – 11.50 (40 Minit)
Bilangan Murid                   :  20 orang
Modul                                   :  Bertema
Tema                                   :  Kawan Saya
Tunjang Ut                           :  Tunjang Ketrampilan (Perkembangan Sosio Emosi)
Kesepaduan Tunjang         :  Tunjang Komunikasi, Kreativiti & Estetika
Fokus                                   :  PSE 2.0 Mencapai Emosi yang Positif
Standard Kandungan         :  PSE 2.3 Membina keyakinan untuk berkomunikasi
                                                 PSE 2.4 Membina kebolehan mengawal diri
Standard Pembelajaran     :  PSE 2.3.6 Berinteraksi dengan penuh keyakinan
                                                 PSE 2.3.7 Bercerita dan memberi pendapat
                                                 PSE 2.3.8 Menunjukkan kebolehan sendiri melalui
                                                                    pelbagai kaedah komunikasi seperti melukis,
                                                                    menyanyi dan berlakon.
                                                 PSE 2.4.1 Mengawal emosi dalam situasi yang tidak
                                                                    menyenangkannya dengan bimbingan guru
                                                                    (frustration & disappointment)
Objektif Pembelajaran       : 1. Di akhir pembelajaran murid boleh memperkenalkan 
                                                    diri  dengan bahasa yang mudah, jelas dan betul.
                                                2.  Murid boleh memperkenalkan dan bercerita tentang rakannya                                                    3. Murid boleh melakar tubuh badan  rakan
                                                4. Murid boleh bermain permainan dengan baik sambil
                                                    dikawal oleh guru
Pengetahuan sedia Ada    :  Murid mempunyai pengalaman berkawan di sekolah dan jiran
KBKK                                   :  Menerangkan sebab, menjana dan menghasilkan idea
Penerapan Nilai                  :  Bekerjasama, bertolak ansur, kesopanan
BBM                                      : Straw, bola, kertas mahjung, krayon
Fokus MI                               : Verbal-linguistik, Visual, spatial, interpersonal, intrapersonal
Kosa Kata                            : Saya, dia, kawan 




SLOT PENGAJARAN 


LANGKAH / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI  P&P
CATATAN / KBKK / BBM / NILAI
Set Induksi
5 Minit
Murid memperkenalkan diri dengan menyebut nama dan umur
1.Guru memberi arahan tentang aktiviti permainan.
2.Murid bermain permainan menyambung straw sambil memperkenalkan diri sendiri
Straw minuman
Menjana idea
Interpersonal / verbal-linguistik
Langkah 1
10 Minit
Murid memperkenalkan dengan menyebut nama rakan
1.Murid duduk dalam bulatan dan bermain permainan bola beracun.
2.Murid yang mendapat bola akan memperkenalkan rakan yang berada disebelahnya.
Bola
Menjana idea
Interpersonal / visual / verbal-linguistik / spatial / kinestetik
Langkah 2
10 Minit
Murid menekap dan melukis gambar rakan mengikut kreativiti
1.Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan (1 kumpulan 4 orang)
2. Guru memberikan arahan tentang aktiviti.
3. Murid melakukan aktiviti menekap dan melukis gambar rakan.
Kertas mahjung
Krayon
Menjana idea / Kreativiti
Visual/interpersonal intrapersonal
Langkah 3
10 Minit
Murid mengawal emosi dalam situasi yang tidak menyenangkan ketika melakukan aktiviti
1.Guru menerangkan tentang aktiviti permainan Belalang dengan Belatuk.
2.Murid dibahagikan kepada dua kumpulan.
3.Guru menerangkan tentang syarat-syarat permainan yang harus dipatuhi.
4.Murid bermain sambil mengawal emosi dengan bimbingan guru
5.Guru memberikan ganjaran kepada semua murid.
Kon
Mendengar arahan
Interpersonal / visual / verbal-linguistik / spatial / kinestetik
Penutup
5 Minit
Murid menyanyi lagu KAWAN SAYA
Lirik Lagu
Saya datang seronok sekali
Jumpa kawan yang baik hati
Pusing kanan Pusing Kiri
Jumpa kawan yang baik hati
1.Murid menceritakan tentang perasaan ketika bermain dengan rakan-rakan.
2.Murid menyanyi lagu KAWAN SAYA sambil melakukan pergerakan yang sesuai.
3. Murid membuat lembaran kerja.
Verbal-linguistik/muzik/ interpersonal / intrapersonal / kinestetik









0 comments:

Post a Comment